Wpływ kultury greckiej na współczesność?

Jakie bodźce oddziaływały na kulturę europejską w procesie jej kształtowania i które z nich były najsilniejsze? W przypadku kultury europejskiej, nie sposób pominąć dorobku starożytnych Greków, którzy dali nie tylko początek polis państwom-miastom, ale także zbudowali podwaliny obecnie pojmowanej kultury. Tej historii nie oddadzą Ci w pełni żadne podręczniki historyczne tudzież fototapety ze zdjęcia – warto poczuć tę lekcję na własnej skórze. Nowoczesne obrazy do biura co – prawda uruchamiają pokłady wyobraźni, lecz nawet ambitna fotografia artystyczna, zyskuje na wartości, jeżeli może odwoływać się w nas do żywych wspomnień. Galeria Yvonne Dropiński, zaprasza Cię dzisiaj w podróż szlakiem greckiej kultury, uwzględniając jej wpływ na współczesność.

Gotów na fascynującą przygodę?

Grecka spuścizna stanowiła wielką inspirację dla m.in. włoskich artystów w epoce renesansu – co ciekawe do popularyzacji dziedzictwa greckiego przyczynił się także element rabunkowy. Do początku badań i analiz zabytków greckich przyczynili się Francuzi za sprawą „Academie des Inscriptions et Belles-Lettres.”. Wiele wieków później dane nam było dostrzec wpływ międzykulturowy. A mianowicie – wpływowość kultury greckiej na kulturę europejską. Dowiedziono, że osiągnięcia w dziedzinie wychowania to dzieło starożytnych Greków. Grecy dostrzegli, że wychowanie jest tożsame z procesem budowania. Poszukując pojęcia kształcenia docieramy do źródeł jednego z Ojców filozofii – Platona.

Jak Platon rozumiał kształcenie? W platońskiej szkole „kształcenie” ujmowane było, jako dążenie do obrazowego określenia wszelakich zabiegów wychowawczych. Kształcenie jest to, bowiem plastyczno-artystycznym kształceniem człowieka na wzór ludzkiego ideału.

Odnosi się wrażenie, że celem ówczesnego kształcenia była próba idealizacji uczniów na wzór Mistrza. A co za tym idzie łatwo można się domyśleć, że proces kształcenia wkraczał w wiele dziedzin życia. Błędem byłoby pominąć kwestię literatury – starożytna Grecja może uchodzić także za kolebkę literatury, to właśnie tam zrodziły się nowe gatunki literackie oraz rodzaje literackie, eposy bohaterskie, kosmogeniczne, genealogiczne, elegie, poematy heroikomiczne i inne – wtedy narodziła się liryka czy epika.

Grecy poświęcali także wiele logice czy matematyce lub dialektyce, powstanie i późniejszy rozwój bibliotekarstwa pogłębiał osiągnięcia w rozmaitych dyscyplinach naukowych tj. filozofia, którą rozpowszechnili trzej Ojcowie „Nauki Mądrości”. Grecja ma ogromny wkład w dziedzinie gramatyki języka, aż żal pominąć byłoby istotę greckiej sztuki i rzeźbiarstwa, które przecież budzi podziw do dzisiaj. Architektura grecka stała się inspiracją dla późniejszych dekad – a w tym samej epoki odrodzenia.

Bardzo wiele zabytków z tamtych czasów istnieje do współczesności, częstokroć wybieramy się do Grecji by móc podziwiać Akropol, teatry, piramidy czy inne cenne budowle. Rozwinęło się malarstwo ścienne, sztuka starożytnej Grecji uchodzi za kanon sztuki nowożytnej. Być może niektórzy z nas nawet nie zdają sobie sprawy, iż to Grecy wynaleźli systemy kanalizacyjne. Dzisiaj kanalizacja stanowi podstawę do zachowania miejskiej czystości – w krajach biedniejszych proces ten nasilił się i obejmuje już także mniejsze miasta lub wsie.

Kulturze greckiej trzeba też zapisać duże osiągnięcie w dziedzinie muzyki. Dlaczego? Najstarsze ze źródeł nie sięgają nawet V wieku p.n.e. – rozwinięto grę na gitarze i poezję śpiewaną. Z czego ta ostatnia wpisuję się w kanony dzisiejszej kultury wysokiej – warto przypomnieć, iż najważniejszym centrum kultury stał się Teatr.

Temat dziedzictwa kulturowego starożytnej Grecji i jego wpływu na kulturę europejską znaną nam obecnie jest bardzo szerokim tematem. Starałem się ukazać najważniejsze wg mnie czynniki. Myślę, że naprawdę możemy odnaleźć bardzo liczne elementy wpływu kultury ze starożytnej Grecji – od wychowania, edukację budownictwo, malarstwo, kulturę wyższą i rozwiązania technologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *