Jak media kreują rzeczywistość?

on

Życie w społeczeństwie informacyjnym wymaga od nas funkcjonowania w pewnego rodzaju „obiegu informacyjnym”. Niemal w każdej minucie życia, człowiek żyjący w dobie massmediów jest okalany przez multum mniej lub bardziej istotnych treści, kierowanych do ogółu lub do poszczególnych grup odbiorców. Każdy z nas z pewnością nie raz chciał odpocząć od medialnego zgiełku, oddając się przyjemnościom bądź pasjom, do tego stopnia, iż patrząc na obrazy ze zdjęcia czujemy się jakoby w innym świecie. Zastanawiałeś się czym są media i jak kreują informacje? Ten artykuł uchyli przed Tobą ułamek tajników związanych z przekazem medialnym.

Czym są media?

Z pojęciem massmediów spotkał się na pewno każdy z nas, gdyż to właśnie one w społeczeństwach informacyjnych odgrywają ważną rolę i priorytetową stawkę. Będąc istotą społeczną nawet jeśli z jakiś względów chcielibyśmy chociażby na kilka dni wyalienować od informacji politycznych, gospodarczych itp., jest to po prostu niemożliwie, gdyż w społeczeństwie informacyjnym szeroko pojęta informacja „rządzi światem” i jest wszechobecna w radiu, telewizji prasie, internecie etc.

Mianem mediów określa się instytucje które zostały stworzone by służyć społeczeństwu poprzez przekazywanie ważnych informacji, dbanie o dobytek kulturowy państwa oraz jego propagowanie. Medium musi uzyskać aprobatę instytucji publicznej tj. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), aby mogło rozpocząć swoją medialną misję. Działalność medialna jest trójfazowa, składa się ona z następujących elementów składowych: komunikatu, nośnika informacyjnego, urządzenia.

Jak działają media?

Dalsze rozważania oparte będą na dwóch głównych aspektach, będzie to wpływ społeczny mediów oraz manipulacja odbiorcami. W XXI wieku wiemy jak dużą rolę na życie społeczne odgrywają środki masowego przekazu, rola ta jest ogromna, bowiem nawet przypisuje się im miano IV władzy w państwie. Instytucje te oprócz swojej głównej misji – czyli społecznego informowania, także zadbały o walkę na tle konkurencji co stało się polem dla show biznesu.

Należy postawić tutaj pytanie jaki jest wpływ mediów na dzisiejsze społeczeństwo?

Każde narzędzie które dostępne jest człowiekowi może wykorzystać on w sposób dwuwymiarowy – jako dobro lub zło – często słyszy się np. o deprawacji młodych pokoleń przez media poprzez nadmierne propagowanie przemocy, nienawiści czy też treści o silnym zabarwieniu erotycznym, które młody odbiorca chłonie i zachodzi w jego świadomości zjawisko moralnej dewiacji, ów odbiorca zostaje przekonany o słuszności prezentowanych zachowań, co jest często przyczyną powstawania „społeczeństwa agresji” a dobitniej mówiąc szerzenia się kontrsocjalizacji, która polega na wyrzeczeniu się norm społecznie akceptowalnych i przyswojenia negatywnych antyspołecznych.

Odbiorca zapomina czym jest m.in. prawdziwe uczucie miłości, zatraca wyobrażenie o istocie egzystencji ludzkiej, staje się „człeko-maszyną” zimną, pozbawioną wszelkich granic , norm i wartości, która utraciła racjonalność myśli i kieruję się impulsowością. Rodzi się pytanie jakie narzędzia mediów są dla nas niebezpieczne? Aby człowiek mógł popaść w kontrsocjalizację bądź też resocjalizacje musi odczytać nowe typy zachowań z jakiegoś środowiska oprócz filmów, seriali itp., massmedia korzystają jeszcze z pomocy znanych i lubianych gwiazd budzących ufność i sympatie grup społecznych i tym samym pomagają „uśpić” wrażliwość oraz czujność w sferze emocjonalno-poznawczej, co przekształca się w możliwość szerokiego manipulowania świadomością.

Wszyscy wiemy, że najprostszym narzędziem manipulacyjnym jest język, badania naukowe dowiodły, że człowiek może wypowiedzieć, ok. 145 słów/ min, ale rozumuje aż do 280 słów/min. Okazało się, iż komunikaty z częstotliwością o 30% szybszą zapamiętujemy, szybciej, co w dobie komputerów i informatyki nie wymaga dużego wysiłku. Zabiegiem wartym uwagi z tytułu częstego zastosowania w otaczającym nas świecie reklam jest angaż poszczególnych grup zawodowych do udziału w reklamie. (dentyści w przypadku past itp). Sedno sprawy leży w słownictwie charakterystycznym dla danej grupy, niestety jest ono niezrozumiałe dla przeciętnej masy społecznej, ale słowa wypowiadane z ust specjalisty pogłębiają przekonanie, o ich słuszności oraz wzbudzają duże pokłady zaufania u odbiorców.

Potrzebujesz efektywnej regeneracji sił? Galeria Yvonne Dropiński ma na to sposób! Nie marnuj czasu na wsłuchiwanie się w socjotechniczne reklamy, zamów nowoczesne obrazy do biura lub domowego salonu, wybierając inspirujące obrazy pod wymiar w najlepszych cenach dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *